| Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et | ARaMa  | RSS | SiTe MaP | MP3 Dinle

 
                                             profil Kullanıcı:      key Şifre:                       üyeol      Unuttum

Haykırış Duvarı

  MeNu
  ANa SaYFa
  FoRuM
  TaRiHiMiz
  CoĞRaFiYaPı
  GeLeNeKLeR
  MuHTaRLıK
  SüLaLeLeR
  DeĞeRLeR
  HaRiTa
  KoMŞuLaR
  HaBeRLeR
  ReSiMLeR
  ViDeoLaR
  Z.DeFTeR
  ŞiiRLeR
  iLeTiŞiM
  FirmalarFaCeBooK


  iSLaM ARSiVi

Reşadiye Hava Durumu

TOKAT


 

 Köşe Yazıları

 

Bay Master
İnsan Olmak


 

 Son Haberler

 

Kızılcaören Geleneksen Kurt gölü festivali

 

Eymür Köyü Geleneksel Bayramlaşma Ve Piknik Organizasyonu

 

Akkuşlu Cüneyt ile Memleket yolları

 

Tokat'ta 2 Çocuğun Kaybolması

 

Irak'ta Ölen İşadamı, Reşadiye'de Toprağa VerildiCoğraffiyapı


    Kızılcaören’in Atatürk(Karabalçık) ve Ağılyanı olmak üzere iki adet mahallesi bulunmaktadır. Atatürk Mahallesi Köyün 500 metre batı istikametindedir. Mahalle  15  hane ve 125 nüfusa sahiptir. Etrafı orman ve çayırlıklarla çevrili olan bu mahallenin daha önceden  güzle olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Ağılyanı Mahallesi ise, Köyümüzün kuzeyinde ve merkeze 1 kilometre uzaklıkta olup 14 hane ve 110 nüfusa sahiptir.

    İKLİMİ

           Kızılcaören ormanlıklarında yeşilin bütün tonlarını, havanın en temizini, suyun en berrak ve kalitelisini   barındıran bir sağlık kaynağıdır. Bu ormanlarda birçok çiçeği, böceği, kelebeği ve kuşu buralarda bulabilmek mümkündür. Kızılcaören  ormanlarında çok çeşitli bitki örtüsü görenleri hayrete düşürmektedir. Eğer ormanlık alanlarının   sağlık açısından   yararlanmak isterseniz çekinmeden buralara gelinebilir. Hatta buralar açık bir eczane gibidir. Çünkü kızılcaören   ormanları gerek havasıyla gerekse suyu ve gerekse çam ormanlarının çam kokusuyla adeta insanın ömür katmaktadır. Bu nedenle gurbette bulunan kızılcaörenli hemşehrilerimiz yaza aylarındaki tatillerini devamlı olarak ormanlıklarda bulunan gözlerde,  kaynak sularında piknik yaparak geçirmektedirler.

    Kızılcaören köyü karasal iklime sahip bir köydür. Rakımı  yüksek olması sebebiyle kışları çok sert ve kar yağışlı geçmektedir.  Oysa yaz aylar sıcak olup akşamları serin olmaktadır. Kızılcaören köyünde haziran ve temmuz aylarında soba dahi yakılmaktadır.   Köye  yağışlar en çok ilk baharda yağmaktadır. Kızılcaören Köyünün bitki örtüsü genellikle ormanlık , çayırlık ve tarlalarla kaplı bulunmaktadır.  Bu ormanlarda   çoğunlukla kızıl  çam, sarı çam, kayın (gürgen) bulunmaktadır.   Ormanlık alanların   dışında kalan  kısımlarda tarla ziraatı yapılmakta   ve ağırlıklı olarak buğday,arpa, çavdar, yulaf gibi ürünler üretilmektedir. Yine köyümüzde bulunan çayırlılarda da ot yetiştirilmektedir.Ayrıca  bostanlarda  patates bahçelerde de fasulye, kara lahana, salata, kıvırcık yetiştirilmektedir

    Kızılcaören köyü ormanlık ve  çayırlık bir yapıya sahip  bulunmaktadır. Bu  nedenle doğal bitki  örtüsü yönünden oldukça zengindir. Eğimli arazide sırlanmış bulunan orman ürünleri    özellikle ilkbahar aylarında yeşilin   her  tonunu sergilerler. Bu orman örtüsü içerisinde etrafı ağaçlarla çevrili çağlayanları, gölleri, piknik yerleri ve  kaynak sularına rastlamak mümkündür. Köyümüzde da ayrıca son zamanlarda yayla turizmde gelişmiştir. Köyümüzün doğal güzellikleri :  Göller, çağlayan, kaynak suları, piknik alanları ve   güzleler olarak sırlanmaktadır.

    Köyümüzün  güney batısında  bulunan kurt gölü, kancaları mevkiinde bulunan küçük iskender gölü, karabalçık mevkiinde bulunan Mehmet bey sazlığı ve tatarlı mevkiinde bulunan tatarlı gölüdür.

                                           

    Kurt gölü

           Köyümüzün  güney batısında   bulunan çevresi yetişkin çam ormanlarıyla kaplıdır. Kışın   su bakımından   zenginleşen göl, yaz aylarında iyice azalmaktadır bu nedenle kurt gölü kışın göl yazın  mesire bir piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Hatta Kızılcaören belediyesi kurt gölünde geleneksel olarak her yılın temmuz ayının 3 ncü haftasında kurt gölü festivalleri   düzenlenmektedir. Hafta sonlarında Reşadiye ve çevre köylerden piknik yapmak için bir çok insanın gelip piknik yaptıkları bilinmektedir.  

                                        

    Çağlayan

          Çağlayan şelalesi Kızılcaören köyünün Ağılyanı mahallesinin doğusunda  bulunmaktadır.Bu çağlayan şelalesinin yükseltisi 10 olup şelalenin önünde küçük bir gölet bulunmaktadır.Bu gölette köyün çevre halkının yazın sıcak günlerinde yüzerek burada serinledikleri  bilinmektedir.Çağlayan şelalesini besleyen dereler orman  içlerinden çıkarak Eymür köyü, Fındıcak köyü, Hamzallı köyü ve Danişment köyünden gelen sularla birleşerek o güzel  çağlayanda şelalesinin görünümünü  oluşturmaktadır.

    Kaynak suları

        Köyün kaynak suları temiz ve boldur. Kibar gözünden gelen Büyük pınar, Coruk pınar, Dereçayır pınar,  Yangın Halil pınarı, Tiryakioğlu pınarı, Zıngıroğlu pınarı, ve Menekşe pınarı v.b. olarak sıralanabilir. Susaklıca taştekne mevkinde çamlar, yabani naneler ve doğal tereler arasında çıkan menba suyu da soğuk ve pek sağlıklıdır. Kibaroğlu gözü adındaki yerden kaynayarak çıkan su çok soğuk ve berrak temiz bir kaynak suyudur. Ayrıca bu kaynak suları yazın o çok sıcak günlerde buz gibi sulardır.Kızılcaören köyüne yakın Melik çayırı civarında Menekşe Pınar nın büyük bir şöhreti vardır  ki  bu memba suyu başında kuzu çevirme ziyafetleri yapılır.      

    Piknik Alanları

        Köy piknik alanları olarak  çok geniş piknik alanların sahiptir. Bu piknik alanlarının başında  Kurt gölü gelmektedir. Ayrıca   Menekşe pınarı, deve çayırları, inek alanı yaylası, turnalıklardır.

    


Burda Paylaş: Mr. Wong Burda Paylaş: Oneview Burda Paylaş: Linkarena Burda Paylaş: Folkd Burda Paylaş: Digg Burda Paylaş: Del.icio.us Burda Paylaş: Facebook Burda Paylaş: Reddit Burda Paylaş: Jumptags Burda Paylaş: Simpy Burda Paylaş: StumbleUpon Burda Paylaş: Slashdot Burda Paylaş: Propeller Burda Paylaş: Furl Burda Paylaş: Yahoo Burda Paylaş: Spurl Burda Paylaş: Google Burda Paylaş: Blinklist Burda Paylaş: Blogmarks Burda Paylaş: Diigo Burda Paylaş: Technorati Burda Paylaş: Newsvine Burda Paylaş: Blinkbits Burda Paylaş: Ma.Gnolia Burda Paylaş: Smarking Burda Paylaş: Netvouz  SoN ReSiMLeR

GüNüNSöZü


 

 Ziyaretçi Defteri

»  Faruk YENER
»  faruk.yener@hotmail.com
»  24.12.2017 15:52:42
»  sayın Kızılcaoren.com sayfa sının yetkilileri bizleri kızılcaorene gitmeden kızılcaoren, yaylamızı ve kurtgolümüzü, kızılcaörenli koylülerimizi ve geçmişimizi bizlere gösterdiğiniz ve yaşattığınız için teşekkür ederiz.
 
»  ilhancakir
»  ilhancakir.60@hotmail.com
»  03.02.2016 16:50:20
»  Sitemiz yeniden düzenlenmiştir...Sizlerde ücretsiz üye olarak sitemize resim,video,yazı aklınıza ne gelirse paylaşabilirsiniz...
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın


  En CoK MeSaJ

  iCeRiK SaYaCı

 »  Haberler

9

 »  Dosyalar

1

 »  Yazılar

0

 »  Köşe Yazıları

1

 »  Videolar

42

 »  Oyunlar

1

 »  Animasyonlar

1

 »  Resimler

288

 »  Firmalar

3

 »  Konular

33

 »  Mesajlar

0


  İstatistikler
İp Adresiniz :

18.205.109.152

Son Üyemiz :

Osman1907

Bugün Üye :

0

Toplam Üye :

73

Aktif Üyeler :

Doğum Günü :

Bugün Doğan Hiç Üye Yok

Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

1

Toplam :

1

Son 24 Saat (0) :


 Copyright

Kızılcaören Köyü 2015-2018 & Dizayn; İlhan ÇAKIR


 

 
 

  Sohbet (0)