| Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et | ARaMa  | RSS | SiTe MaP | MP3 Dinle

 
                                             profil Kullanıcı:      key Şifre:                       üyeol      Unuttum

Haykırış Duvarı

  MeNu
  ANa SaYFa
  FoRuM
  TaRiHiMiz
  CoĞRaFiYaPı
  GeLeNeKLeR
  MuHTaRLıK
  SüLaLeLeR
  DeĞeRLeR
  HaRiTa
  KoMŞuLaR
  HaBeRLeR
  ReSiMLeR
  ViDeoLaR
  Z.DeFTeR
  ŞiiRLeR
  iLeTiŞiM
  Firmalar

FaCeBooK


  iSLaM ARSiVi

Reşadiye Hava Durumu

TOKAT


 

 Köşe Yazıları

 

Bay Master
İnsan Olmak


 

 Son Haberler

 

Kızılcaören Geleneksen Kurt gölü festivali

 

Eymür Köyü Geleneksel Bayramlaşma Ve Piknik Organizasyonu

 

Akkuşlu Cüneyt ile Memleket yolları

 

Tokat'ta 2 Çocuğun Kaybolması

 

Irak'ta Ölen İşadamı, Reşadiye'de Toprağa VerildiKomşular

    BAYDARLI KASABASI

   

Kasaba, Orta Karadeniz'de Tokat ili sınırları içerisinde Reşadiye'ye bağlı Ordu ili sınırı ile bağlantılı bir yerleşim alanıdır. İlçeye olan uzaklığı 29 Km olup, 1350 rakımındadır. Kasabanın sınırları Güneyden Kuzeye doğru 12 Km, Doğudan Batıya doğru 6 Km uzunluğunda olup, oldukça geniş bir coğrafi yapıya sahiptir. Yerleşim alanı hafif meyilli Güneyi ahlatlı ovası batısı akar sularla çevrili, kuzeyi orman örtüsü ile kaplıdır. Tarihte bölge,ı Hitit’lerin Pers’lerin Roma ve Bizans imparatorluklarının hakimiyetinde kalmış. 1015 ten itibaren Anadolu’ya başlayan Türk akınlarından sonra,1071 Malazgirt Zaferi İle Türk toprağı olmuştur. Baydarlı'nın da içinde bulunduğu bölge, Fetihten sonra Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Danişmentoğlu beyliği sınırları içine alınmıştır.

     Daha fazla bilgi için :  http://www.baydarli.bel.tr


ÇAKIRLI KÖYÜ


                   ilçenin kuzeydoğusunda olan Çakırlı,ilçe merkezine 23 km mesafededir. Köyün ne zaman kurulduğu kesin olmayan söylentilere dayanmaktadır. Köyün yaşlılarına göre, köyün tarihi yedi kuşak öteye dayanmaktadır. Buda 450- 500 yıl gibi bir zaman dilimi demektir. Köyün yedi mahalleden oluştuğu bugün bunlardan sadece Çakırlı’nın kaldığı diğerlerinin zamanla yok olup gittiği bu mahallelerin, Akça Mehmet, Avlakeçi, Çayır, Delmeler, Kedi Çayırı, Köşkeryanı, Paşabostan olarak adlandırıldığı rivayet edilmektedir. Köyde bugün hale 65 hane 160 nüfus yaşamaktadır. Yazın bu nüfus zaman zaman 400 ü bulmaktadır. Bir orman köyü olmasına rağmen yakacak dışında orman ürünlerinden yararlanmayan Çakırlı’nın ekonomisi daha çok tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

 
Daha fazla bilgi için: http://www.facebook.com/cakirlikoyudernegi


DANIŞMENT KÖYÜ

danişment köyü reşadiye tokat ile ilgili görsel sonucu

                İlçe merkezinin kuzeydoğusunda, ilçeye 30 km. mesafede yer alan Danişment Köyü'nde toplam 60 hanede 108(2000 Sayımı) kişi yaşamaktadır. Köyün tarihi ile ilgili söylenti ise şöyledir; Köy, çok eskilere dayanır. Ne zaman ve nasıl kurulduğu ke­sin olarak bilinmemekle birlikte 1080 yılında kurulduğu söylenmektedir. 1084 tarihinde Tokat'ı fetheden Danişment Gazi, buralara kadar gelerek köyün batısındaki deve çayırında otağ kurarak bura­ları zaptetmiştir. Köy ve çevresinin zaptı sırasında ölenlerden üst seviyedeki kişilerin halen köydeki Bey Mezarlığı denilen mezarlıkta yattıkları da kuvvetli bir ihtimaldir. Köyün adının da Danişment Gazinin adından dolayı verildiği söylenmektedir. Bir söylentiye göre de köy, şu şekilde ad almıştır: Bu köyde büyük şahsiyetler varmış. Başka yerlerden gelenler bir konu hakkında bu kişilere danışırlarmış. Bundan dolayı köyün adı Danişment olarak kalmıştır.

Daha fazla bilgi için:
http://www.facebook.com/Danismendkoyu/


  ÇINARCIK KÖYÜ


       Çınarcık Köyü üç mahalleden meydana gelmiştir. Bunlar; Fındıcak, Hamzalı ve Cağat mahalleleri olup üçü birden eski adı İskefsir Fındıcak olan Çınarcık Köyü’nü meydana getirirler. Hamzalı ve Cağat mahallerine ilk gelenler Büyük ve Küçük Ahmet’tir. Büyük Ahmet Hamzalı’ya Küçük Ahmet de Cağat mahallesine yerleşerek buraları mahalle yapmışlardır. Fındıcak’ta ise çeşitli zamanlarda Acem oğulları, Rumalioğulları ve Melet oğulları gelip yerleştikleri, burayı bir mahalle olarak kurdukları bilinmektedir. Cağat mahallesinin ilk ismi Yol Bilen Mahallesidir. İlk yerleşim yeri de Danişment Köyü ile Hamzalı Mahallesi arasındadır. Buralarda yılanların çok olması ve bir çocuğun yılan sokmasından ölümü üzerine şu anda oturdukları Koyak Dağı eteğindeki yere yerleşmişlerdir. Köyün tarihi çok eskidir. Ancak ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Önceleri Mesudiye’ye bağlı iken sonradan Reşadiye’ye bağlanmıştır. Eskiden 10 hane olan Cağat mahallesinde şu anda kimse yaşamamaktadır.

Daha fazla bilgi için:  http://www.facebook.com/pages/Tokat-Reşadiye-Çınarcık-Köyü/364469737011985?ref=br_rs


EYMÜR KÖYÜ


   

       İlçenin doğusunda ilçeye 26 km mesafede şirin bir orman köyüdür. Tokat hududunun Ordu hududu ile ayrım noktasındadır. Köy, Danişment köyünden ayrılma bir parçadır. Rivayete göre yaklaşık 450 yıl önce ilk olarak Keleşoğulları Danişmentten gelerek buraya yerleşmişlerdir. Köy tarihini ortaya koyacak herhangi bir kayıt veya eser bulunmamaktadır. Daha sonra Gürcüoğlu diye anılan Mehmet Efendi burada İmam iken köylüden talep ettiği iki derenin arası kendisine verilerek burada kalması sağlanmıştır. Bundan sonra  Gödükoğulları, Omaroğulları, Küldüroğulları, Kamçıoğulları Danişmentten ayrılarak köye yerleşmişlerdir. Veyisoğulları Erek tarafından gelmişlerdir. Köy, adını güzelliğinden almış olduğu rivayet edilir. Şöyleki; İnek alan yaylasına yakın olması ve meraların hayvancılığa elverişli olması sebebiyle halk Danişmentten koparak ‘’Burası eyidir.’’ Yani tam bize göre buraya yerleşelim diyerek köy haline gelmiş daha sonra Eymür olarak günümüze böyle geldiği söylenir. Yerleşimden önce Danişment halkı Güzle olarak zaten burayı kullanırmış. Ancak, Eymür adının tarihden gelen, Bozokların kolu ve bir Türk boyu olduğunu unutmayalım. Hatta öyle ki, Türkiye’nin birçok yerinde Eymür köyü vardır ve bunlar akrabadır. Kanaat odur ki, köye ilk yerleşenler Bozokların Eymür kolundandır ve kendi kollarının adını vermişlerdir. Köy İlkokulu 1961 yılında açılmıştır. Köyün içme suyu kanalizasyonu ve telefonu mevcuttur. Ulaşım köye, yaylaya ve hatta ormanların içine kadar rahatca sağlanır. Rakımı 1500 metredir.

  Daha fazla bilgi için:  http://www.facebook.com/groups/treymurkoyu/


Burda Paylaş: Mr. Wong Burda Paylaş: Oneview Burda Paylaş: Linkarena Burda Paylaş: Folkd Burda Paylaş: Digg Burda Paylaş: Del.icio.us Burda Paylaş: Facebook Burda Paylaş: Reddit Burda Paylaş: Jumptags Burda Paylaş: Simpy Burda Paylaş: StumbleUpon Burda Paylaş: Slashdot Burda Paylaş: Propeller Burda Paylaş: Furl Burda Paylaş: Yahoo Burda Paylaş: Spurl Burda Paylaş: Google Burda Paylaş: Blinklist Burda Paylaş: Blogmarks Burda Paylaş: Diigo Burda Paylaş: Technorati Burda Paylaş: Newsvine Burda Paylaş: Blinkbits Burda Paylaş: Ma.Gnolia Burda Paylaş: Smarking Burda Paylaş: Netvouz  SoN ReSiMLeR

GüNüNSöZü


 

 Ziyaretçi Defteri

»  Faruk YENER
»  faruk.yener@hotmail.com
»  24.12.2017 15:52:42
»  sayın Kızılcaoren.com sayfa sının yetkilileri bizleri kızılcaorene gitmeden kızılcaoren, yaylamızı ve kurtgolümüzü, kızılcaörenli koylülerimizi ve geçmişimizi bizlere gösterdiğiniz ve yaşattığınız için teşekkür ederiz.
 
»  ilhancakir
»  ilhancakir.60@hotmail.com
»  03.02.2016 16:50:20
»  Sitemiz yeniden düzenlenmiştir...Sizlerde ücretsiz üye olarak sitemize resim,video,yazı aklınıza ne gelirse paylaşabilirsiniz...
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın


  En CoK MeSaJ

  iCeRiK SaYaCı

 »  Haberler

9

 »  Dosyalar

1

 »  Yazılar

0

 »  Köşe Yazıları

1

 »  Videolar

43

 »  Oyunlar

1

 »  Animasyonlar

1

 »  Resimler

290

 »  Firmalar

3

 »  Konular

37

 »  Mesajlar

0


  İstatistikler
İp Adresiniz :

35.168.111.191

Son Üyemiz :

Nağme

Bugün Üye :

0

Toplam Üye :

72

Aktif Üyeler :

Doğum Günü :

Bugün Doğan Hiç Üye Yok

Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

1

Toplam :

1

Son 24 Saat (0) :


 Copyright

Kızılcaören Köyü 2015-2018 & Dizayn; İlhan ÇAKIR


 

 
 

  Sohbet (0)